O nas

Nowa deklaracja podatkowa JPK_VAT

24.02.2020

438

Od 1 lipca 2020 roku wszyscy płatnicy VAT będą musieli składać oświadczenia na nowym wzorze deklaracji JPK_VAT.

Deklaracja podatkowa JPK_VAT to eliminacja konieczności osobnej wysyłki pliku JPK_VAT i deklaracji VAT. Zamiast kilku źródeł informacji, fiskus otrzyma jeden plik JPK_VAT, czyli nową deklarację podatkową.

Wchodzące od 1 kwietnia 2020 nowe przepisy wprowadzone przez nowelizację ustawy o VAT z 4 lipca 2019 roku wskazują, że podatnicy zatrudniający ponad 250 osób i mających obroty przekraczające 50 mln EUR lub zatrudniający ponad 250 osób, w których suma aktywów bilansu przekracza 43 mln EUR będą musieli rejestrować transakcje według nowych zasad i rejestrować je za pomocą deklaracji JPK_VAT. Ten sam przepis pozostałych płatników VAT obejmie z dniem 1 lipca 2020.

Nowa deklaracja JPK oprócz dodatkowych elementów pomagających zbierać dane na temat dokonywanych transakcji jest również deklaracją rozliczającą podatek VAT. Gromadzenie dodatkowych danych dotyczy głównie uwzględnienia w deklaracji i dokumentach handlowych:

– Typu prowadzonej sprzedaży i podstaw jej opodatkowania wraz z uwzględnieniem wysokości kwoty podatku należnego i wszelkich korekt;
– Informacji na temat kontrahentów;
– Dowodów sprzedaży i zakupów.

Ważne jest również wykazanie, że transakcja sprzedaży jest objęta obowiązkiem Mechanizmu Podzielonej Płatności oraz oznaczono w niej grupy towarów, które są ściśle kontrolowane przez urzędy skarbowe. Do grupy towarów, które poddawane są dodatkowym kontrolom należą m.in.: elektronika, alkohole, usługi księgowe i prawne. 

JPK_VAT – pamiętaj o unowocześnieniu oprogramowania

Duża ilość zmian i szereg nowych danych, które muszą gromadzić programy handlowo-księgowe to wyzwanie dla stosowanego oprogramowania. Jakość połączeń pomiędzy programami, które wymieniają wrażliwe dane wymagane przez fiskusa, musi być wysokiej jakości tak aby mogły być sprawnie przenoszone między systemem sprzedaży a programem generującym deklaracje JPK_VAT. Jest to o tyle ważne, że ręczne sprawdzanie wszystkich przesyłanych danych, choć możliwe w teorii, w codziennej praktyce biznesowej może być niezwykle kłopotliwe. To dodatkowa praca dla działów księgowości ale przede wszystkim ogromne ryzyko popełnienia błędów w generowanej deklaracji JPK_VAT. Błędów, które dla prowadzących biznes mogą być bolesne w skutkach. Każdą wskazaną przez Urząd Skarbowy niespójność (np. błąd w numerze faktury lub przypisanie transakcji do błędnej kategorii) należy poprawić w terminie 14 dni. W przypadku braku korekty zostanie naliczona automatyczna kara w wysokości 500 zł.

Jeśli przedsiębiorca nie zdecyduje się na gotowe rozwiązania programowe, proponowane przez wiodących producentów, zawierające ww. zmiany, sam będzie musiał pamiętać o odpowiednich modyfikacjach stosowanych przez siebie aplikacji. W praktyce oznacza to rozbudowę mechanizmów nadawania nowych informacji w programach obsługi sprzedaży i księgowości. Zakres zmian będzie na tyle duży, że jego poprawna implementacja będzie z pewnością skomplikowana i kosztowna.

Odpowiedzialność przedsiębiorcy nie kończy się tak jak to miało dotychczas miejsce na poprawnie i terminowo wysłanej deklaracji. To co obecnie liczy się najbardziej to zadbanie o bezbłędne gromadzenie danych i właściwe przesyłanie ich do dalszych etapów procesu naliczania podatku. Płatnik VAT musi więc uważać aby:

– Dokonać właściwego rozpoznania towarów, usług i procedur specjalnych i odpowiednio je sklasyfikować;

– Odpowiedniego zakwalifikować transakcje i we właściwy sposób przekazać wynikające z nich dane do programów księgowych rejestrujących transakcje VAT;

– Bezbłędnie przygotować do wysyłki nową deklarację JPK_VAT – którą powinno wygenerować oprogramowanie finansowo-księgowe;

– Jak najszybciej dokonywać korekty wszystkich nieścisłości wskazanych w złożonych deklaracjach oraz zadbać o przygotowanie odpowiednich opisów wyjaśniających;

– Sprawnie zautomatyzować proces generowania i wysyłki deklaracji.

Jak w związku z JPK_VAT należy przygotować oprogramowanie?

Tak duża ilość zmian w strukturze przyszłej deklaracji VAT, to konieczność dokonania zmian programistycznych w wielu aplikacjach wraz z zawarciem w nich nowych wzorów informacji, które znajdują się w bazach gromadzących te dane. Warto więc skorzystać z już istniejących rozwiązań programistycznych, które uwzględnią nowe przepisy, bądź stworzyć je na własne potrzeby (np. z wykorzystaniem wiedzy firmy MAPsoft w dziedzinie modyfikacji i indywidualnego dostosowywania systemu SAP BUSINESS ONE). Ważne jest to aby zastosowane rozwiązania w pełni wspierały nowy obowiązkowy mechanizm ewidencjonowania i rozliczeń wszystkich transakcji.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Podaj numer telefonu i adres email, skontaktujemy się!

oddzwonimy!

Dziękujemy za zostawienie swojego numeru telefonu!

Oddzwonimy jak najszybciej.